×
سکسکه جنین

سکسکه جنین در بارداری

حرکات جنین در بارداری و درون رحم، کاملا طبیعی می باشد و با افزایش سن بارداری نیز افزایش می یابد. لگد زدن جنین، چرخیدن و جمع کردن پاها مثال هایی از حرکت جنین می باشند. سکسکه جنین نیز، یکی دیگر از انواع حرکت جنین است. سکسکه جنین یک فرایند طبیعی است و حاصل تنفس جنین درون مایع آمنیوتیک می باشد.


سکسکه جنین چیست؟

سکسکه جنین شرایط کاملا طبیعی است، سکسکه جنین حاصل تنفس جنین درون مایع مایع آمنیوتیک است و خطرناک نیست. لگد زدن جنین، چرخیدن و سکسکه جنین مثال هایی از حرکت جنین در بارداری هستند و نشان دهنده رشد جنین درون رحم است

سکسکه جنین معمولا به صورت حرکات ریتمیک جنین احساس می شود. سکسکه جنین یادآورخوبی از رشد جنین درون رحم است. سیستم عصبی جنين در حال تکامل است و با ارسال پیام به عضلات و دیافراگم کار خود را تمرین می کند. دیافراگم عضله ايست که قفسه سینه را از محوطه شکم جدا می‌کند. زمانی که دیافراگم منقبض می شود جنین مایع آمنیوتیک را می بلعد و اين موضوع باعث سکسکه جنین می شود. ریه های جنین هنوز بطور کامل تکامل نیافته اند، بنابراین از فرآیند پردازش اکسیژن برای تنفس استفاده نمی کند به همین دلیل است که جنین درون مایع آمنیوتیک غرق و یا خفه نمی شود. سکسکه جنین خطرناک نیست و باعث ناراحتی او نمی گردد.

اکسیژن درون بند ناف حمل می شود. بند ناف لوله ای است که از یک طرف به دیواره رحم مادر و از طرفی به قسمت تحتانی شکم جنین متصل است و پس از تولد این ارتباط قطع می شود.

پس از تولد، نوزاد از طریق بینی و دهان شروع به تنفس می کند و همچنان ممکن است سکسکه اتفاق بیافتد. 


چطور سکسکه جنین را احساس کنید؟

سکسکه جنین ممکن است در سه ماهه اول بارداری اتفاق بیفتد، اما معمولا مادر متوجه این موضوع نمی شود. در سه ماهه دوم و سوم بارداری است كه سكسكه جنین توسط مادر احساس می شود. اکثر زنان سکسکه جنین خود را احساس نمی کنند و بیشتر متوجه چرخش و لگد زدن جنین می شوند که نشانه مهمی از فعال بودن جنین است.


علت سکسکه جنین چیست؟

سکسکه جنین ممکن است در هر زمانی از دوران بارداری رخ دهد و همچنین ممکن است اصلا اتفاق نیافتد. در نتیجه وقوع یا عدم وقوع سکسکه جنین نباید باعث نگرانی مادر باردار گردد. سکسکه جنین دلایل مختلفی دارد. در ادامه به چند مورد از علت سکسکه جنین اشاره می کنیم:

انقباض دیافراگم: زمانی که سیستم عصبی مرکزی جنین تکامل یافت با ارسال پیام به مغز منجر به انقباض دیافراگم شده که جنین را قادر به تنفس می کند و یک علت سکسکه جنین می باشد.

فشرده شدن بند ناف: ممکن است پزشک گاهی در صورت افزایش بیش از حد سکسکه جنین و یا تکرر سکسکه،  برای اطمینان از عدم پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین، درخواست سونوگرافی تشخیصی دهد زیرا گاهی بدلیل پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین، جریان اکسیژن ورودی به جنین کاهش یافته و منجر به افزایش حرکت جنین و سکسکه می شود.

تکامل عکس العمل های جنین: سکسکه جنین ممکن است در زمان تکامل رفلکس مکیدن جنین اتفاق بیفتد. در این زمان جنین خود را برای تغذیه با شیر مادر آماده می کند. این موضوع بسیار جالب و حائز اهمیت است، زیرا تکامل درست و به موقع این واکنش، از ورود شیر به درون ریه ها و خفگی نوزاد جلوگیری می کند.

همچنین سکسکه جنین ممکن است در هر زمانی که مغز شروع به تمرین رفلکس های تغذیه ای و دفع مواد زائد می کند، رخ دهد. این یک روند طبیعی و سالم است که باعث تقویت عضلات قلب و تنفس می شود.


واکنش مادر هنگام سکسکه جنین چگونه باید باشد؟

زمانی که مادر به سه ماهه سوم بارداری می رسد، حرکات ریتمیک جنین یا سکسکه به وضوح قابل احساس است. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که سکسکه جین نیز یکی از انواع حرکت جنین است و نباید باعث نگرانی مادر شود. مادر می تواند مانند شمارش حرکت جنین، به راحتی تعداد سکسکه را بشمارد و اگر بطور غیر معمول ادامه دار بود به پزشک مراجعه کند.

گاهی اوقات ممکن است حرکات جنین با سکسکه اشتباه گرفته شود خصوصا زمانی که موقعیت جفت، قدامی است. بسیار مهم است که در زمان سکسکه جنین، آرامش خود را حفظ کنید و با کودک خود صحبت کرده یا برایش موسیقی آرام بخش پخش کنید.


متوقف کردن سکسکه جنین:

هر چند که حرکات ریتمیک جنین و یا سکسکه، دردناک نیست و معمولا بیشتر از 15 دقیقه طول نمی کشد، اما ممکن است برای مادر باردار ناراحت کننده باشد، حواس او را پرت کند و یا باعث ایجاد اختلال در روند خواب و استراحت او گردد. رعایت برخی نکات ممکن است تا حدود زیادی این حرکات و ناراحتی ناشی از سکسکه جنین را کاهش دهد:

هیدراته نگه داشتن بدن با نوشیدن آب فراوان؛

داشتن ورزش و فعالیت بدنی کافی، منظم و مناسب بارداری؛

خوابیدن به سمت چپ بدن؛

داشتن رژیم غذایی سالم؛

استفاده از بالش بین پاها در هنگام خواب برای کاهش فشار ستون فقرات.


bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید