×
زمان اولین پریود بعد از سقط

سقط جنین و سیکل عادت ماهانه

سقط جنین امری شایع بوده و می‌تواند بر چرخه‌ی عادت ماهانه شما تاثیر بگذارد. این تأثیرگذاری به عوامل متعددی مانند نوع سقط جنین و اینکه الگوی چرخه‌ی عادت ماهانه‌ ی قبل از بارداری چگونه منجر به سقط بوده است، بستگی دارد. خونریزی بعد از سقط جنین طبیعی است، این خونریزی گرچه ممکن است مانند خونریزی سیکل ماهانه باشد اما کاملا با خونریزی پریود متفاوت بوده (تفاوت ترشحات بارداری و پریود را مطالعه فرمایید.) و منشا خونریزی بعد از سقط جنین، محصولات حاملگی موجود در رحم می‌‎باشد. این خونریزی ممکن است به صورت لکه بینی تا خونریزی شدید متفاوت باشد.
بعضی از افراد پس از سقط جنین، خونریزی نمی‌کنند و اولین خونریزی آن ها بعد از سقط، همان خونریزی پریود ماهانه آن ها می‌باشد.


زمان خونریزی بعد از سقط جنین:

زمان خونریزی پس از سقط جنین بستگی به این دارد که آیا فرد سقط جنین پزشکی داشته است یا سقط جنین با جراحی. طی سقط جنین طبی (پزشکی)، دو دوز قرص توسط پزشک تجویز خواهد شد. اولین دوز قرص در بیمارستان و یا کلینیک تجویز می‎‌گردد که باعث تحریک و القای دفع محصولات بارداری داخل رحم شده و دوز قرص بعدی پس از ترخیص از کلینیک تجویز خواهد شد که باعث خروج محصولات حاملگی می‌شود و معمولا طی 30 دقیقه الی 4 ساعت بعد از مصرف، خونریزی آغاز خواهد شد. هر چند که خونریزی برخی افراد پس از مصرف اولین دوز قرص شروع می گردد.
سوال رایجی که در این شرایط معمولا پرسیده می شود این است که خونریزی بعد از سقط کی تموم میشه؟ یا خونریزی سقط چند روز است؟ در این شرایط باید بدانید که حجم خونریزی به مرور زمان به طور فزاینده‌ای رو به افزایش می‌رود تا اینکه دفع محصولات حاملگی به اتمام برسد و علائم پاک شدن رحم بعد از سقط مشاهده شود. این افزایش حجم خونریزی و وقوع خونریزی شدید طی 4 الی 5 ساعت پس از مصرف دومین دوز قرص اتفاق خواهد افتاد، که البته در برخی افراد این زمان بیشتر از 5 ساعت به طول می‌انجامد. افزایش ناگهانی حجم خونریزی و حتی دفع لخته و وقوع خونریزی شدید، حدود یک الی دو ساعت به طول می‌انجامد و پس از آن الگوی خونریزی مانند یک پریود معمولی خواهد شد.
اگر سقط به طریق جراحی باشد، ممکن است خونریزی بلافاصله پس از جراحی آغاز شود یا اینکه شروع خونریزی تا حدود 3 الی 5 روز پس از جراحی به تاخیر بیفتد و البته حجم خونریزی از یک پریود معمولی سبک‌تر خواهد بود. این خونریزی ممکن است تا خونریزی اولین پریود بعد از سقط قطع شود و یا ادامه یابد و در صورت ادامه پیدا کردن خونریزی تا بروز اولین عادت ماهانه، حجم خونریزی رو به کاهش خواهد بود.


خونریزی بعد سقط چقدر طول میکشد:

ادامه‌ی خونریزی  تا 1 الی 2 هفته بعد از هر نوع سقط جنین طبیعی می‌باشد. در برخی از افراد خونریزی متوقف شده و سپس دوباره شروع خواهد شد و یا به صورت لکه بینی ادامه خواهد یافت.
خونریزی باید بعد از یک یا دو هفته قطع شود. هر چند برخی افراد ممکن است تا مدتی بعد از قطع خونریزی، لکه بینی داشته باشند و یا ممکن است لکه بینی تا اولین سیکل پریود شان طول بکشد.


ویژگی های خونریزی بعد از سقط جنین:

خونریزی بعد از سقط باید شبیه به خونریزی پریود باشد، به جز رنگ آن که در واقع رنگ خون سقط جنین ممکن است بیشتر قهوه‌ای باشد تا قرمز. حجم و میزان خونریزی در سقط پزشکی (طبی) بیشتر از سقط جراحی می‌باشد.
فعالیت‌های خاصی می‌توانند باعث افزایش یا کاهش میزان خونریزی شوند، مثلا در زمان ورزش، حجم و میزان خونریزی بیشتر شده و در زمان استراحت کاهش می‌یابد.
در این زمان ممکن است لخته‌ی خون نیز دفع شود که اصلا جای نگرانی نیست. حجم لخته‌ی دفع شده ممکن است کوچک و یا بزرگ باشد. در صورتی که لخته‌ی دفع شده بزرگ باشد و همزمان خونریزی شدیدی هم وجود داشته باشد که حدود 2 ساعت و یا بیشتر طول بکشد، باید به بیمارستان مراجعه نمایید.
توصیه می‌شود که حداقل تا دو هفته پس از هر نوع سقط جنین از تامپون استفاده نکنید.

•    اولین پریودی  بعد از سقط جنین:
سقط جنین باعث آغاز مجدد چرخه‌ های عادت ماهانه می شود. چرخه قاعدگی پس از سقط جنین باید تا حدود یک ماه پس از سقط جنین به حالت عادی برگردند.
•    زمان اولین پریود بعد از سقط جنین:
دوره‌های پریود شما باید ظرف ۴ تا ۶ هفته پس از سقط جنین دوباره آغاز شوند. اینکه چه مدت طول می کشد تا اولین پریودی بعد از سقط آغاز شود، به مدت زمانی که هورمون‌های بارداری در بدن باقی می مانند، بستگی دارد. اگر 8 هفته از سقط جنین گذشته و شما هنوز پریود نشده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید تا برایتان آزمایش خون بارداری تجویز کند و یا اقدامات دیگری جهت بررسی انجام دهد.
•    طول مدت اولین پریود بعد از سقط جنین:
اولین پریود بعد از سقط جنین در صورتی که فرد سقط به روش جراحی داشته، ممکن است کوتاه تر و در صورتی که سقط پزشکی داشته باشد، ممکن است طولانی‌تر باشد
•    ویژگی های اولین پریود بعد از سقط جنین:
اگر سقط جنین، پزشکی بوده باشد ممکن است مقدار خون اولین پریود بعد از سقط، شدید ‌تر و حجیم ‌تر از حد معمول باشد، زیرا بدن شما باید تمام بافت اضافی را از رحم تان دفع کند. همچنین ممکن است گاهی با لخته‌های کوچک خون نیز همراه باشد.
دوره‌های عادت ماهانه بعد از سقط جنین پزشکی ممکن است در ابتدا سبک‌تر باشند که البته در عرض چند ماه به حالت طبیعی باز خواهند گشت.
هر گونه خونریزی یا خروج ترشحات همراه با بوی بد می‌تواند نشانه‌ای از عفونت باشد.
•    علائم اولین پریود بعد از سقط جنین:
ممکن است در طول چند دوره‌ی اول پس از سقط جنین، دچار انقباضات بیشتری در رحم خود شوید که امکان دارد تا چند سیکل ادامه یابد.
سایر علائم اولین پریود بعد از سقط جنین شبیه به علائم دوره‌های عادت ماهانه ‌ی قبلی‌ خواهد بود، مانند
نفخ ، سردرد، دردهای عضلانی، اختلالات خلقی و احساس خستگی.
لازم به ذکر است هنگامی که مدت زمان دو هفته از سقط جنین شما سپری شد، می‌توانید به روال معمول خود در استفاده از محصول بهداشتی بازگردید.
بازگشت الگوی پریود برخی افراد ممکن است یک سیکل یا بیشتر طول  بکشد، در این مدت دوره‌های عادت ماهانه ممکن است کوتاه‌تر، طولانی‌تر و یا حجیم‌تر باشند، مخصوصا اگر سقط جنین از نوع پزشکی بوده باشد.


در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره و ویزیت توسط متخصصین ماهر در زمینه درمان ناباروری را دارید، بهترین مرکز ناباروری در تهران، مرکز درمان ناباروری مام آماده ارائه خدمات لازم به شما می باشد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید